Zákaz SMS-kovania počas šoférovania v skutočnosti zvyšuje počet nehôd

F. A. Hayek: “Človek nevie a ani nemôže vedieť všetko a keď koná tak, akoby vedel, nasleduje katastrofa.”

Autor: Leader Staff, publikované 28.09.2010

Zákony, ktoré zakazujú posielanie textových správ počas šoférovania majú za cieľ udržať pozornosť vodičov na ceste a zabrániť tak nehodám, ale nový výskum zverejnený v utorok Inštitútom pre vyhodnocovanie strát na cestách (HLDI) tvrdí opak. Zákony, ktoré zakazujú posielanie textových správ počas šoférovania môžu podľa tejto štúdie v skutočnosti zvyšovať riziko dopravných nehôd.

Výskum HLDI ukazuje, že počet nehôd vzrástol v troch zo štyroch štátov po tom, čo boli zavedené zákony zakazujúce posielanie textových správ.

Adrian Lund, prezident HLDI a poisťovacieho ústavu pre bezpečnosť cestnej premávky hovorí:

“Zákaz posielania textových správ vôbec neznížil počet nehôd. Zvráteným spôsobom sa naopak počet nehôd zvýšil v troch zo štyroch študovaných štátov po tom, čo bol zavedený takýto zákaz.

Znamená to, že zákaz posielania textových správ môže dokonca zvyšovať riziko pre vodičov, ktorí tak robia aj naďalej, napriek zákonu. “

Lund dodáva, že tieto zistenia “spochybňujú spôsob, akým sa politici snažia riešiť problém nehôd z nepozornej jazdy” a hovorí, že zvýšená miera nehôd bola v dôsledku reakcie vodičov na reguláciu, ktorí pošas posielania textových správ držia telefóny nižšie a mimo dohľadu. Toto zvyšuje riziko nehody, pretože oči vodiča sú odklonené od cesty ďalej a na dlhšiu dobu.

30 štátov v Spojených štátoch, tak ako aj hlavné mesto (District of Columbia) zakázali posielanie textových správ počas šoférovania.

————

text preložený z http://www.clevelandleader.com/node/14820

Správa HLDI v PDF

Pridajte komentár