Štát v snahe ušetriť ešte viac míňa

Nielenže Bank of England (centrálna banka Veľkej Británie) kvantitatívne uvolňuje (vytvára peniaze z ničoho), a tým znižuje hodnotu peňazí ľudí, ale dnes vláda spôsobuje aj chaos výmenou hotovostných peňazí v snahe ušetriť. Predchádzajúca britská vláda rozhodla o nahradení 5p a 10p mincí lacnejšími z ocele v snahe ušetriť pretože cena mede a niklu stúpa.

Royal Mint, zodpovedný za razenie nových mincí, nezverejnil konečné špecifikácie nových mincí a preto je teda nemožné pre výrobcov automatov ktoré príjímajú platby v minciach upraviť ich tak, aby boli schopné prijať nové mince od 1. januára 2011.

Vláda odhadla že sa týmto ušetrí 7-8 miliónov libier ročne vzhľadom na cenu použitých kovov a technologickú náročnosť. Náklady súkromného sektora na úpravu zariadení budú však niekoľkokrát vyššie ako ušetrené štátom (ak eštie niekto verí odhadom štátnych úradníkov).

Teória Rakúskej školy diktuje že vláda-štát vytvorí jeden problém v snahe niečo zlepšiť aby ho v zápatí “riešila” daľším problémom. A vzhľadom na to že národné meny kryté ničím okrem sľubov politikov tu už nebudú dlho, považujem takéto komplikácie za zbytočné. Pravdupovediac, čudujem sa že vláda neriešila problém mincí tým že by vytvorila ešte viac peňazí z ničoho, zvýšila tým cenovú hladinu a tým pádom úplne zrušila funkciu mincí pretože by ich hodnota (vyjadrená v kúpnej sile) klesla na nulu.

Zdroj: New steel 5p and 10p coins a “disaster” (Google preklad do slovenčiny)

Pridajte komentár