Recyklácia a plytvanie zdrojmi

by DON BOUDREAUX on SEPTEMBER 19, 2010

Tu je list pre Boston Globe:

Bravó pre Jeffa Jacobyho za jeho bystré ohodnotenie recyklácie (“Ste nadšení z recyklácie? Ja nie”, 19. sept.). Keď sa oplatí materiály recyklovať, trh pre ich opätovné použitie vznikne prirodzene. Výhody recyklácie sú nižšie ako jej náklady pri materiáloch pre ktorých opätovné použitie neexistujú prirodzené trhy  – a preto snaha štátu podporovať takúto recykláciu plytvá zdrojmi.

Každodenná skúsenosť by nás tento fakt mala naučiť. Výhody recyklácie oblečenia, napríklad, sú dostatočne veľké na to, aby sme sami od seba boli ochotní kupovať drahé oblečenie-recyklujúce zariadenia, ktoré bežne používame na recyklovanie odevov, ktoré nosíme dnes, aby sme ich mohli použiť zajtra. Tieto zariadenia nazývame “práčky a sušičky.” Keď americké rodiny už nechcú svoje oblečenie, organizácie ako Dobrá Vôľa (Goodwill) zbierajú vyradené odevy na ich recykláciu pre použitie chudobnými ľuďmi.

Ľudia tiež recyklujú svoje domy. Ten, ktorý vlastním ja a bývam v ňom, predtým vlastnila rodina, ktorá ho zrecyklovala – čo zahŕňalo renováciu – namiesto toho aby ho len tak zlikvidovali, keď sa sťahovali do iného mesta. Mnoho ľudí tiež používa recyklované (“použité”) autá, zariaďujú svoje domy recyklovaným (“starožitným”) nábytkom, počúvajú recyklované (“použité”) CD, a čítajú recyklované (“použité”) knihy.

Trh podporuje zachovávanie, keď stojí za to, štát ho podporuje, keď je nehospodárne.

S pozdravom,

Donald J. Boudreaux

text preložený z http://cafehayek.com/2010/09/recycling-a-point-about-recycling.html

Pridajte komentár