Mesačný archív: November 2010

Empirický dôkaz proti štátnym stimulom

Ekonómovia Misesovej tradície zdôrazňujú nadradenosť teórie v sociálnych vedách. Keď sa snažíme pochopiť napríklad Veľkú hospodársku krízu 30-tych rokov, nemôžeme pristupovať k tejto téme s prýzdnym papierom a nechať fakty ” hovoriť samé za seba.”

Žijeme v džungli?

Je trh džungľa kde „prežije len najsilnejší?“ V džungli, keď chce silnejšie zviera uspokojiť svoje potreby (hlad) môže tak spraviť len na úkor iného zvieraťa. Každý dosahuje uspokojenie len základných potrieb a dochádza k skutočnému boju o prežitie. Čo to má však spoločné so slobodným trhom? Trh je založený na dobrovoľnosti konania.

Je anarcho-kapitalizmus utópiou?

Nie. Anarcho-kapitalisti zvyknú byť pragmatickí, a argumentujú že nezávisle na tom aký je človek dobrý či zlý, má sa lepšie keď je slobodný. Ak sú ľudia dobrí, nepotrebujú žiadnych vládcov. Ak sú ľudia zlí, tak potom vláda – štát – ktorá pozostáva z ľudí bude taktiež zlá, pravdepodobne ešte horšia vďaka schopnosti štátu zosilňovať násilie.

Andrew Napolitano – prirodzené práva ľudí

Sudca Napolitano vysvetľuje princíp prirodzených práv ľudí ako je právo na život a plody svojej práce ktoré su iba rozšírením zakladného práva na súkromný majetok. Vystihuje podstatu týchto práv v tom, že nepochádzajú od kráľa či vlády ale každý ich má preto že je ľudskou bytosťou. Video obsahuje slovenské titulky vďaka TuNeCedeMalis na Youtube.